Haziran 08, 2013

BİBERLİ PEMBENİN TEPKİSİ...

Bu yıl çoğumuzun pembe serüveni çok başarılı başladı. Gruba ya da FaceBook'daki PDA Şubesi'ne yollanan mesajlarda da buna dair hayli içerik paylaşılıyordu. Genellikle böyle başlanıp, sonra haşarat, aşırı sıcaklar, egzos ve benzeri nedenlerle çiçeklerin meyvaya dönüşemeyip döküldüğü, ya da çiçeklenmenin durduğu, sonuçta ürün alınamadığı, bundan dolayı da mutsuz olunduğunu bildiğimizden hep sakınımlı mesajlar verdik. Ben de en çok bu yaz başında sık sık yapılan "her zamankinden daha sıcak geçecek" uyarılarını hatırlatıyordum.

"Aman başlarına bir şey gelmesin" derken ilk meyvalarını vermeye başlamış olan bizimkilerin başına öyle bir şey geldi ki! 40 yıl düşünsek asla aklımıza gelmeyecek türden: "Biber Gazı"! 

Birden çok kere ve birden çok gün biber gazına maruz kalan pembeler de başlarına gelene ne tepki vereceklerini bilemediler önce... Sonra bir donuklaştılar, yaprakları matlaştı ve bir kaç ton soldular. Derken yaprakların üzerinde beyaz puanlar belirdi. Dün bir de baktık ki o puanlar kahverengine dönüşmüş...

Gazın cinsi değiştikçe süt, su, sirke tavsiyeleri de değiştiğinden bu canlıları yıkamaya da kalkışmamıştık... Şimdi bundan sonra nasıl bir seyir izleyecekler belli değil. Ama belli olan bir şey var, bu arkadaşlar her yıl içinde bulunduğu ortam koşullarını DNA'larına kaydediyorlar. Bunların tohumunu  alıp bir sonraki yıl aynı yere diktiğinizde daha kolay başediyorlar dış koşullarla. Belli olan şey, bu yıl bunların tohumlarını almayı hiç istemediğimiz!  Alırsak o tohumları "Bunlar biber gazına dirençli pembeler" diye etiketlemek gerekecek çünkü.

Diren Gezi Parkı, Direnin Pembeler!

2 yorum:

Hanife karagöz dedi ki...

Merhabalar,
Desenize onlar da çapulcu!..
Sevgiyle kalın.

Tülay Öcal dedi ki...

Gerçekten bir domates fidesinin başına gelebilecek son şey gerçekleşmiş...pembeleriniz için üzüldüm, umarım bunlar son biber gazlı fideler olurlar. Ben bu yıl ilk defa tohum aldım...sağolsun Nail bey bana iki kez çaba sarfederek tohum sağladı. Bahçede fidelerime ayıracağım yer kısıtlı olduğu için 8-10 tane kendime ayırdım kalanları iki arkadaşıma verdim. Şimdi fidanlar üç farklı yerde büyüyorlar. Benimkiler iyi gidiyor, arkadaşlarımınkiler de öyle. Hattı takip ediyorum, sorunlarla karşılaşılabiliyor. Adım adım fotoğraflarını çekiyorum, umarım böyle devam eder...yeşile her yerde hayat istiyoruz...sevgiler.